Nejnebezpečnější věcí na šestivrstvé desce plošných spojů není složitost návrhu. Je to předpoklad, že „standardní“ konfigurace továrny je bezpečná. Tento předpoklad stál jeden skutečný projekt 6 13,000 dolarů, 18 dní zpoždění v harmonogramu a zpožděnou zákaznickou demonstraci – to vše proto, že dvě vnitřní signálové vrstvy sousedily bez roviny mezi nimi.

Každý průvodce návrhem šestivrstvých desek plošných spojů vám řekne, abyste přidali vrstvy, když je vaše čtyřvrstvá deska příliš přeplněná. Tato rada spustila tisíce neúspěšných odpovědí. Počet vrstev je rozhodnutí o elektrické architektuře s důsledky pro integritu signálu, výtěžnost a celkové náklady, které se zhoršují způsobem, který většina návrhářů, kteří se šestivrstvými deskami pouštějí poprvé, nevidí, dokud se nesetká s neúspěšným spuštěním.

Co je to šestivrstvá deska plošných spojů?

Definice a základní struktura

Šestivrstvá deska plošných spojů (PCB) je deska s plošnými spoji vyrobená ze šesti vodivých měděných vrstev laminovaných izolačním dielektrickým materiálem. Měděné vrstvy přenášejí signály, rozvádějí energii a poskytují elektromagnetické referenční roviny. Dielektrické vrstvy – obvykle prepreg a pevný jádrový materiál – oddělují a izolují měděné vrstvy od sebe navzájem. Všech šest vrstev je elektricky propojeno vyvrtanými a pokovenými otvory nazývanými průchody (vias).

Na rozdíl od dvouvrstvé desky, kde veškeré směrování a distribuce napájení musí sdílet dva vnější povrchy, šestivrstvá deska umožňuje směrování signálů na vnitřních vrstvách stíněných referenčními rovinami, napájení a zemnění obsazují vyhrazené vnitřní vrstvy a vnější vrstvy jsou rezervovány pro připojení komponent a přístupné signály.

Jak se šestivrstvá deska plošných spojů liší od dvouvrstvých a čtyřvrstvých desek

vlastnost2-Layer4-Layer6-Layer
Vrstvy směrování22-33-4
Vyhrazená zemnící rovinaNe1 typickýchtypicky 1–2
Vyhrazená energetická rovinaNe1 typických1 typických
Stínění vnitřních signálů proti elektromagnetickému rušeníNevyplněnoČástečnýPlný 
Snadné ovládání impedanceObtížnýStřednědobrý
Izolace smíšeného signáluMinimálníPouze rozdělené rovinyMožné páry samostatných rovin
Nákladový multiplikátor vs. dvouvrstvý1x~1.4-1.7x~1.8–2.2x citováno; 2.8–3.5x přistálo

Klíčové komponenty šestivrstvé desky plošných spojů

Fyzická konstrukce se skládá ze tří jádrových substrátů, které jsou mezi sebou sendvičově spojeny dvěma vrstvami prepregu, všechny slisované za tepla a tlaku. Vnější vrstvy jsou laminovány měděnou fólií. Měděné stopy jsou do každé vrstvy leptány pomocí fotolitografických procesů. Na obě vnější plochy je nanesena pájecí maska, která chrání stopy a definuje pájitelné plošky. Na odkrytou měď je nanesena povrchová úprava, která zabraňuje oxidaci a umožňuje pájení.

Vysvětlení 6vrstvého stohování desek plošných spojů

Co je to stackup PCB?

Skládání je uspořádané uspořádání měděných a dielektrických vrstev, které definuje elektrické a mechanické vlastnosti desky. Určuje impedanci, kapacitu mezi rovinami, izolaci signálu, účinnost stínění proti elektromagnetickému rušení a mechanickou rovinnost. Chybné skládání je nejčastější příčinou selhání 6vrstvého zapojení – protože jej nelze opravit bez kompletního opětovného roztočení.

Standardní konfigurace stohování 6 vrstev PCB

Správný referenční stackup pro univerzální 6vrstvou desku plošných spojů s vysokorychlostními signály je symetrická 3jádrová sestava:

vrstvafunkceOdkaz / Poznámky
L1 — Horní signálSměrování na straně komponent, jemný únik BGAVztaženo k L2 GND – mikropáskový vodič
L2 — Uzemňovací rovinaPevné uzemnění — primární stínění proti elektromagnetickému rušeníOdkazy L1 nahoře a L3 dole
L3 — Vnitřní signálVysokorychlostní diferenciální páry, řízená impedanceVztaženo k L2 výše, L4 níže – páskové vedení
L4 — Napájecí rovinaPrimární rozvod napájení VCC, VDDIO atd.Odkazy L3 nahoře a L5 dole
L5 — Vnitřní signálSekundární směrování, nízkorychlostní nebo izolované signályVztaženo k L4 výše, L6 níže – páskové vedení
L6 — Signál země / dnaSpodní směrování nebo pevný GND návratS odkazem na výše uvedený L5 – mikropáskový vodič
 Schéma průřezu 6vrstvé desky plošných spojů zobrazující horní signál L1, zemní rovinu L2, vnitřní signál L3, napájecí rovinu L4, vnitřní signál L5 a zemní rovinu L6 s dielektrickými vrstvami mezi nimi.

Typy konfigurací 6vrstvých desek plošných spojů

Ne všechny šestivrstvé desky plošných spojů používají stejné přiřazení vrstev. Konfigurace by měla být řízena dominantním konstrukčním omezením:

• Standardní SIG/GND/SIG/PWR/SIG/GND: Nejlepší volba pro všeobecné použití. Všechny signálové vrstvy mají sousední referenční roviny. Vhodné pro většinu smíšených digitálních návrhů.

• Vysokorychlostní páskové vedení: Všechny kritické diferenciální páry jsou vedeny na L3 a L5, L1 a L6 jsou ponechány pro nízkorychlostní připojení. Maximalizuje stínění EMI pro rozhraní >5 Gb/s.

• Smíšený signál: Přiřaďte L3 analogovým signálům s vyhrazeným analogovým GND na L2 a rozdělením analogového napájení na L4. Digitální doména obsazuje L5 a L6. Zabraňuje propojení digitálního přepínacího šumu s analogovým vstupem.

• Zaměření na integritu napájení: Dvě oddělené napájecí roviny s tlustým centrálním jádrem mezi nimi. Maximalizuje meziplošnou kapacitu pro spínané regulátory s vysokým proudem.

Nákup, který vám zničí výchovu

Schéma průřezu 6vrstvé desky plošných spojů zobrazující horní signál L1, zemní rovinu L2, vnitřní signál L3, napájecí rovinu L4, vnitřní signál L5 a zemní rovinu L6 s dielektrickými vrstvami mezi nimi.

Nejčastější vzorec selhání u poprvé navržených 6vrstvých návrhů: SIG / GND / SIG / SIG / PWR / GND. Díky tomu jsou L3 a L4 dvě signálové vrstvy přímo sousedící, mezi nimi je pouze tenký prepreg a pro žádnou z nich není žádná referenční rovina. Zpětné proudy na přechodech mezi vodiči nemají kam jít. Přeslechy mezi L3 a L4 jsou nekontrolované. Reálný projekt PCIe Gen2 z roku 2022 s použitím přesně tohoto typu stacku produkoval rozdílovou impedanční změnu 92–108 ohmů namísto cílových 85 ohmů – což způsobilo selhání linek na 50 sestavených deskách.

Nejlepší vs. nejhorší konfigurace 6vrstvého stackupu

Šestivrstvá deska se špatným uspořádáním – zejména dvě sousedící signálové vrstvy uprostřed – vyzařuje více elektromagnetického rušení než dobře provedená čtyřvrstvá deska s pevným uzemněním na L2. Rovná vrstva zajišťuje primární mechanismus stínění proti elektromagnetickému rušení. Každá signálová vrstva musí alespoň na jedné straně sousedit s rovinou; lepší je zakopat mezi dvě roviny. Nejhorší konfigurací je jakékoli uspořádání, které ponechává signálovou vrstvu bez blízké referenční roviny.

Dielektrické materiály používané v 6vrstvých deskách plošných spojů

MateriálDkZtráta Tangentnejlepší
FR-44.2-4.50.018-0.025Obecné digitální, <5 Gb/s
Rogers RO4350B3.480.0037RF, >10 GHz, řízené Dk
Isola FR408HR3.650.009Vysokorychlostní digitální, 5–25 Gb/s
Panasonic Megatron 63.40.004Propojovací deska, >25 Gb/s SerDes

Tloušťka a rozměry 6vrstvé desky plošných spojů

Standardní možnosti tloušťky 6vrstvých desek plošných spojů

Standardní možnosti konečné tloušťky pro 6vrstvé desky jsou 1.0 mm, 1.2 mm, 1.6 mm a 2.0 mm. Každá tloušťka vyžaduje specifickou kombinaci tloušťky jádra a prepregu pro dosažení konečného rozměru, což přímo ovlivňuje dielektrickou vzdálenost mezi vrstvami a tím i dosažitelné hodnoty impedance.

Proč je 1.6 mm nejběžnější tloušťka

Tloušťka 1.6 mm je dominantní u 6vrstvých provedení, protože umožňuje použití standardních kombinací jádra a prepregu, které vytvářejí symetrické uspořádání bez nutnosti speciálních objednávek materiálu. Je to výchozí nabídka téměř v každé komerční továrně, což znamená nejkratší dodací lhůty a nejkonkurenceschopnější ceny. Pro většinu digitálních a smíšených signálových provedení bez agresivních omezení krytu je tloušťka 1.6 mm tím správným výchozím bodem.

Jak vybrat správnou tloušťku desky plošných spojů

Tenčí konstrukce vyžadují tenčí dielektrické vrstvy, které zmenšují vzdálenost mezi sousedními rovinami a signálovými vrstvami. To zvyšuje mezirovinnou kapacitu, ale ztěžuje řízení impedance bez vlastního propojení obvodů. Příklad reálného projektu: specifikace řízené impedance na desce o tloušťce 1.2 mm vynutila změnu na 1.6 mm, protože požadované dielektrické tloušťky pro diferenciální páry s impedancí 85 ohmů se nevešly do tenčí konstrukce – což porušilo mechanickou vůli krytu. Před instalací propojení obvodů vždy zkontrolujte omezení krytu.

Specifikace hmotnosti a šířky mědi

Většina 6vrstvých desek používá standardně 1 g mědi na vnějších vrstvách a 0.5 g mědi na vnitřních vrstvách. Pro aplikace s vysokým proudem je k dispozici těžší měď, ale vyžaduje větší rozteč vodičů a minimální nastavení pomocí prstencového kroužku. Minimální šířka vodičů u standardních 6vrstvých procesů je obvykle 3–4 cm vnější, 3.5–4 cm vnitřní; minimální rozteč tyto hodnoty odráží. Únikové směrování BGA obvykle vyžaduje rozteč vodičů 3–3 cm při rozteči 0.8 mm.

6vrstvá deska plošných spojů vs. 4vrstvá deska plošných spojů: Kdy upgradovat

Nejnebezpečnější mylná představa

Nejčastějším důvodem pro přechod na 6 vrstev je, že routing na 4vrstvé desce se stal těsným. Počet vrstev není ukazatelem škálovatelnosti. Přeplněná 4vrstvá deska s dobrým integračním systémem (SI) je lepší než 6vrstvá deska s přerušeným stackupem. Přidání vrstev k vyhnutí se problému s routingem často jen přesune problém hlouběji do desky, kde je obtížnější jej ladit.

Skutečné spouštěče pro přechod na 6 vrstev

Rozhodnutí o použití 6 vrstev by mělo být řízeno specifickými, identifikovatelnými elektrickými omezeními, která nelze vyřešit na 4 vrstvách:

• Vyčerpali jste sousednost referenční roviny pro kritické signály – každý vysokorychlostní signál potřebuje návratovou rovinu na bezprostředně sousedící vrstvě a váš 4vrstvý systém ji nemůže poskytnout.

• Současně potřebujete více nezávislých zpětných cest: digitální, analogové a RF domény, které by se destruktivně propojily, pokud by sdílely jeden pár rovin.

• Směrujete více než 8 až 10 vysokorychlostních diferenciálních párů s hranou nad 500 MHz z BGA, kde únikový signál spotřebovává obě vnější vrstvy a nezůstává žádný referenční signál pro vnitřní signály.

• Potřebujete vyhrazenou indukčnost rozprostírání výkonové roviny, které rozdělené roviny na čtyřvrstvé desce nedokážou dosáhnout.

Kdy je čtyřvrstvá deska plošných spojů stále dostačující

Hustá deska se signály pod 50 MHz může zůstat na 4 vrstvách neomezeně dlouho s disciplinovaným rozvětvením, ortogonálním směrováním a optimalizací propojení. Mnoho řídicích desek pro IoT a nízkorychlostní průmyslové řídicí desky je předimenzováno na 6 vrstev, zatímco kontrola směrování a optimalizace umístění součástek by omezení 4 vrstev čistě vyřešily.

Porovnání cen: 4vrstvá vs. 6vrstvá deska plošných spojů

Uvedená cena za 6vrstvou desku je obvykle 1.8 až 2.2krát vyšší než u ekvivalentní 4vrstvé desky stejné velikosti a hmotnosti mědi. Toto číslo se objevuje v poptávkách po nabídkách (RFQ). Skutečný multiplikátor nákladů na výrobu – po započtení opětovného zpracovávání prototypů, objemového zmetku upraveného podle výtěžnosti a NRE pro ověření průřezu – je 2.8 až 3.5krát vyšší než u ekvivalentu 4vrstvé desky. Jeden výrobní projekt z roku 2023, u kterého byla naceněna cena 18 dolarů za kus při výrobě 500 kusů, skončil po dvou pryskyřicích a ztrátách výtěžnosti na efektivních 62 dolarech za kus. Rozpočet zohledňuje skutečný multiplikátor, nikoli uvedený.

Pokyny pro návrh 6vrstvých desek plošných spojů

Nejlepší postupy pro směrování signálů

Vysokorychlostní diferenciální páry veďte na vnitřních signálových vrstvách, kde jsou uloženy mezi dvěma rovinnými vrstvami. Vnitřní páskové vedení poskytuje lepší stínění proti elektromagnetickému rušení a předvídatelnější impedanci než vnější mikropáskové vedení. Vyhněte se vedení kritických signálů na vnějších vrstvách, pokud konstrukce nemá možnost vedení do vnitřní vrstvy – vnější signály vyzařují snadněji a jsou náchylnější k poškození souvisejícímu s montáží.

Mezi sousedními signálovými vrstvami používejte ortogonální směry trasování. Pokud je L1 směrována převážně ve směru X, měla by L3 směrována převážně ve směru Y. Tím se minimalizuje přeslech mezi propojeními na přechodech vrstev a usnadňuje se impedančně řízené trasování s konzistentní geometrií tras.

Návrh napájení a pozemního letadla

Výhoda šestivrstvé desky z hlediska integrity napájení pramení z těsného propojení mezi párem rovin PWR a GND. Maximalizujte tuto tloušťku udržováním dielektrika mezi L4 a sousedním GND co nejtenčím, jak to výroba dovoluje – ve standardním provedení 4 až 6 mil prepregu. Oddělovací kondenzátory umístěte do vzdálenosti 200 mil od každého napájecího pinu integrovaného obvodu, přičemž průchod k napájecí rovině a průchod k zemnící rovině musí být umístěny symetricky na obou stranách tělesa kondenzátoru. Vyhněte se vedení signálových stop přes mezery v napájecí rovině – zpětný proud musí procházet mezerou a vytvářet smyčku, která vyzařuje.

Řízení impedance v 6vrstvých deskách plošných spojů

Řízená impedance v šestivrstvé desce závisí na tloušťce dielektrika mezi signální vrstvou a její nejbližší referenční rovinou, šířce stopy a dielektrické konstantě materiálu. Vnitřní vrstvy páskového vedení dosahují menší tolerance impedance než vnější vrstvy mikropáskového vedení, protože jsou stíněny před povrchovými vlivy a kolísání laminace je ve středu sestavy konzistentnější.

Odborná nuance: odchylka 0.5 mil v tloušťce prepregu – což je v rámci typického výrobního procesu – posune nominálně 50ohmovou páskovou stopu na 58 ohmů. Při rychlosti 8 Gb/s to už nestačí. Vždy ověřte data z kuponu pro impedanční test při prvním sestavení výrobku, nejen specifikaci vrstvy.

Řízená impedance není vždy správná specifikace. Návrh zdravotnického prostředku z roku 2024 nesl USB 3.2 Gen1 s rychlostí 5 Gb/s na vodičích kratších než 40 mm s pouze dvěma přechody mezi vrstvami. Specifikace řízené impedance by zvýšila výrobní náklady o 38 %, prodloužila dodací lhůtu o 3 týdny a vynutila by si silnější desku, která by narušovala krytí. Deska byla postavena na standardním vrstveném základu s roztečí vodičů 7/7 mil, sériovými tlumicími rezistory a přizpůsobením délky 5 mm. V prvním kole prošla validací EMC a funkční validací. Řízená impedance je nezbytná pro vodiče >10 Gb/s, vodiče delší než 150 mm a vícevrstvé přechodové BGA trasy – ne pro každý diferenciální pár.

Typy průchodek používaných v 6vrstvých deskách plošných spojů

Schéma s popisky se čtyřmi různými typy propojení zobrazenými v řezu šestivrstvé desky plošných spojů

• Pokovený průchozí otvor: Standardní propojení všech šesti vrstev. Nízká cena, univerzálně dostupné. Propojení pahýlem pod poslední použitou vrstvou vytváří rezonanci nad 3 GHz – v případě potřeby použijte zpětné vrtání.

• Slepé průchodky: Spojte vnější vrstvu pouze s vnitřní vrstvou. Eliminujte pahýl průchodky. Vyžadováno pro jemný únik BGA na deskách s vysokou hustotou. Přičtěte 25–40 % k výrobním nákladům.

• Zapuštěné průchody: Spojují pouze vnitřní vrstvy, nejsou viditelné z povrchu desky. Používají se v provedeních HDI s extrémní hustotou. Významné zvýšení nákladů; vyžadují postupnou laminaci.

• Propojovací otvor v podložce: Propojovací otvor vyvrtaný přímo skrz SMD podložku. Umožňuje nejmenší rozteč BGA. Musí být vyplněn a zakryt, aby se zabránilo prosakování pájky během přetavování. Standardně pro BGA s roztečí 0.5 mm.

Úvahy o návrhu EMI a EMC

Primárním mechanismem elektromagnetického rušení (EMI) v digitální šestivrstvé desce je smyčka vytvořená mezi signálovou stopou a její cestou zpětného proudu na sousední rovině. Tuto smyčku minimalizujte tím, že nikdy nebudete směrovat signálovou stopu přes rozdělenou rovinu nebo přes mezeru v referenční rovině. Pro vytvoření nízkoimpedančních zpětných cest v přechodech mezi vrstvami použijte sešívání průchodů – uzemňovací průchody umístěné v pravidelných intervalech po obvodu desky a mezi signálovými oblastmi. Sešívací průchody umístěte do vzdálenosti 200 mil od každého signálového průchodu na vysokorychlostní síti.

Tepelný management v návrhu 6vrstvých desek plošných spojů

Umístěte tepelné prostupy do mřížky pod odkryté kontaktní plošky, které spojují horní kontakt přímo s vnitřními rovinami GND. Mřížka prostupů o průměru 0.3 mm s roztečí 0.6 mm zajišťuje efektivní rozložení tepla do vnitřní měděné hmoty. U vysoce výkonných sekcí fungují vnitřní roviny PWR a GND jako rozvaděče tepla, které rozkládají tepelné zatížení dříve, než dosáhne okraje desky plošných spojů nebo externího chladiče.

Výrobní proces 6vrstvých desek plošných spojů

 Vertikální vývojový diagram výrobního procesu 6vrstvé desky plošných spojů zobrazující 9 kroků od přípravy vnitřního jádra přes vrtání, pokovování mědí, pájecí masku, povrchovou úpravu a finální elektrické testování.

Krok za krokem: Jak se vyrábí 6vrstvá deska plošných spojů

• Krok 1 – Příprava vnitřního jádra: Dva substráty vnitřního jádra jsou potaženy měděnou fólií, fotolitograficky exponovány s obvodovým vzorem a vyleptány tak, aby zůstaly pouze navržené měděné stopy a roviny.

• Krok 2 – Oxidační úprava: Vnitřní měděné povrchy jsou chemicky ošetřeny pro zlepšení adheze mezi mědí a prepregem během laminace.

• Krok 3 – Laminace: Všechny vrstvy – jádra, prepregové desky a vnější měděné fólie – se přesně naskládají a lisují se za tepla a tlaku, dokud prepregová pryskyřice neteče a nevytvrdne.

• Krok 4 – Vrtání: Mechanické vrtání vytváří průchozí otvory pro PTH průchodky a otvory pro součástky. Laserové vrtání vytváří slepé mikroprochodky pro HDI návrhy. Přesnost umístění průchodek v tomto kroku určuje kvalitu registrace mezi jednotlivými vrstvami.

• Krok 5 – Mědění: Vyvrtané otvory jsou pokoveny bezproudovou mědí a následně elektrolytickou mědí pro zvýšení tloušťky stěny.

• Krok 6 – Leptání vnější vrstvy: Vnější měděná fólie je vzorována a leptána za účelem vytvoření stop, kontaktních plošek a rovin L1 a L6.

• Krok 7 – Aplikace pájecí masky: Nanese se tekutá fotosenzibilní pájecí maska, která se exponuje a vyvolá, aby zakryla stopy a zároveň ponechala odkryté kontaktní plošky.

• Krok 8 – Povrchová úprava: Na odkryté měděné kontaktní plošky se nanese finální povrchová úprava.

• Krok 9 – Testování a inspekce: Testování elektrické kontinuity a izolace, AOI, analýza průřezu, ověření impedance na zkušebních vzorcích.

Problém tolerance registrace – proč je důležitější než jen specifikace

Středně velké výrobce obvykle udržují registraci vrstev po vrstvě na ±0.075–0.1 mm u 6vrstvých konstrukcí, ve srovnání s ±0.05 mm u 4vrstvých. Při velikosti průchodů 0.15 mm může tato tolerance registrace posunout prstenec průchodů na hranici minimální shody s IPC třídy 2. Desky s deskami, které projdou elektrickými testy s flying-sonde, mohou mít stále strukturálně slabé průchody, které selhávají při tepelném cyklickém namáhání v terénu. Toto je skrytý problém s výtěžností, který se neobjevuje, dokud se nezačne hromadná výroba.

Možnosti povrchové úpravy

povrchová úpravaNejlepší aplikaceKlíčová úvaha
ENIG Jemné BGA, propojení drátůRiziko černé podložky, pokud není kontrolována tloušťka Ni/Au
Bez olova HASLCenově výhodné, dominantní pro průchozí otvoryNerovný povrch na SMD destičkách s roztečí <0.5 mm
OSP Vysokoobjemové SMD, jednoduché reflowTrvanlivost <12 měsíců; špatné pro přepracování
Ponorné stříbroVysokofrekvenční RF aplikace >10 GHzCitlivé k zašpinění; vyžaduje pečlivé skladování
Ponořovací cínAplikace lisovacích konektorůRiziko vzniku cínových vousů, pokud není správně specifikováno

Testování a kontrola kvality

Automatizovaná optická inspekce skenuje všech šest vrstev po leptání a po montáži, zda neobsahují přerušené spoje, zkraty a chybějící prvky. Elektrické testování pomocí sondy nebo hřebíkového lůžka ověřuje kontinuitu a izolaci na každé síti. U konstrukcí s řízenou impedancí se zkušební kusy umístěné na obvodu panelu průřezají a změří pomocí TDR, aby se ověřila impedance v původním stavu oproti specifikaci. Analýza průřezu se provádí na vzorových deskách z každé šarže, aby se změřila dielektrická tloušťka, rovnoměrnost měděného pokovení a přesnost registrace via.

Nákladové faktory pro 6vrstvé desky plošných spojů

Co určuje cenu 6vrstvé desky plošných spojů?

Nabízená jednotková cena je určena rozměry desky, hmotností mědi, výběrem materiálu, složitostí, povrchovou úpravou a objednaným množstvím. Každá z těchto proměnných je viditelná v RFQ. Proměnné, které nejsou viditelné – a které dominují celkovým nákladům projektu – jsou výtěžnost, pravděpodobnost opětovného roztočení a NRE ověření procesu.

Hnací síla nákladůDopad na kotovanou cenuDopad skrytých / přistávacích nákladů
Velikost deskyPřímá – cena za plochu paneluNízké – předvídatelné
Materiál 2–5násobné zvýšení pro specializaciStřední – dodací lhůty pro speciální případy se mohou prodloužit
Typ průchodu +25–40 % pro slepé průchodkyMírné – kompenzováno úsporami hustoty
povrchová úprava+0.50–2.00 USD/kus pro ENIGNízké – předvídatelné
Objednané množstvíStandardní množstevní slevaNízké – předvídatelné
Tolerance registrace vrstevNení viditelné v RFQVYSOKÁ – vede ke ztrátě výnosu při velkém objemu
Změna tloušťky dielektrikaNení viditelné v RFQVYSOKÁ – ovládá respiny SI
Impedanční kupón NRENěkdy citováno, často neVYSOKÁ — přidáno tiše ve 2.–3. řádu
Ověření průřezuNěkdy citováno, často neVYSOKÁ – požadováno po jakékoli události s výnosem

Multiplikátor skutečných nákladů – co je potřeba vědět pro zadávání veřejných zakázek

Sloupcový graf porovnávající nabízené a skutečné náklady na výrobu 6vrstvé desky plošných spojů, zobrazující nabízený multiplikátor 1.8 až 2.2násobku nákladů na výrobu 4vrstvé desky plošných spojů oproti multiplikátoru skutečných nákladů 2.8 až 3.5násobku včetně ztráty výtěžnosti, opětovného otáčení a neobnovitelného obnovení.

Reálný poměr ze sledování výroby: šestivrstvá deska s cenou 1.8 až 2.2krát vyšší než čtyřvrstvý ekvivalent dosahuje 2.8 až 3.5krát vyšší ceny, pokud se započítá ztráta výtěžnosti, respin NRE a náklady na ověření procesu. Výtěžnost prvního průchodu ve středně velkých asijských továrnách u standardních šestivrstvých konstrukcí dosahuje 70 až 85 procent, oproti 95 procentům nebo více u čtyřvrstvých konstrukcí. Samotný rozdíl v míře zmetkovitosti přidává 10 až 25 procent k efektivním jednotkovým nákladům v objemu.

Jak snížit náklady na 6vrstvé desky plošných spojů bez kompromisů v kvalitě

• Standardizujte si stackup: Použijte standardní 6vrstvou konstrukci továrny všude, kde to vaše požadavky na signál dovolí. Vlastní stackup zvyšuje náklady na nastavení a prodlužuje dodací lhůtu.

• Přizpůsobení velikosti otvorů požadovanému rozměru výrobce: Navrhování otvorů o průměru 0.2 mm nebo větším zabraňuje vrtání s přesnými tolerancemi, které vede ke ztrátě výtěžnosti a nákladům.

• Vyvolání řízené impedance v rezervě: Použijte jej pouze na vrstvy a sítě, které ho skutečně vyžadují. Vyvolání řízené impedance v každé vrstvě zvyšuje výrobní náklady a dodací lhůtu, aniž by to mělo prospěch u nízkorychlostních sítí.

• Spuštění předvýrobní validační šarže: 50 až 100 desek v plné velikosti panelu před závazkem k objemu. Náklady na validační běh jsou vždy nižší než náklady na 20 až 30procentní míru zmetkovitosti u první objemové objednávky.

Aplikace 6vrstvých desek plošných spojů

Cenová prémie za 6 vrstev je opodstatněná, pokud elektrické požadavky skutečně nelze splnit na menším počtu vrstev. Aplikace, kde to platí, sdílejí společný profil: více vysokorychlostních sériových rozhraní, domény se smíšenými signály vyžadující fyzické oddělení nebo hustoty komponent, které znemožňují 4vrstvé směrování bez kompromisů v oblasti propojení, které narušují integritu signálu.

• Vysokorychlostní výpočetní technika a serverový hardware: rozhraní PCIe Gen3/4, DDR4/5, 25G Ethernet, kde je řízení impedance a kontinuita roviny v každém přechodu propojení povinné, nikoli volitelné.

• Komunikační zařízení: Víceportové routery, přepínače a moduly základnových stanic, kde vysokorychlostní sériové linky koexistují s analogovým řízením napájení a RF front-endy na jedné desce.

• Lékařské diagnostické přístroje: Analogové vstupní obvody vyžadující izolaci od domén digitálního zpracování s vyhrazenými páry rovin pro každou signálovou doménu, aby se zabránilo vazbě šumu způsobeného přepínáním.

• Automobilové ADAS a informační a zábavní systémy: Vysokorychlostní video rozhraní, CAN/LIN a RF koexistující na jedné desce s přísnými požadavky na EMC a širokým teplotním rozsahem.

• Průmyslové řídicí systémy: Provedení pro smíšené napětí s izolovanými analogovými měřicími kanály, vysokoproudými PWM výstupy a komunikačními rozhraními na jedné desce.

• Letectví a obrana: Aplikace, kde je cenová přirážka druhořadým hlediskem ve srovnání s požadavky na integritu signálu, tepelnou spolehlivost a dlouhou životnost.

Šestivrstvá deska plošných spojů není jen čtyřvrstvá deska s větším prostorem pro trasování. Jde o zásadně odlišnou elektrickou architekturu se specifickými omezeními pro stohování, správu zpětného proudu, řízení impedance a kvalitu výrobního procesu. Rozhodnutí učiněná před trasováním jediné stopy – konfigurace stohování, dielektrický materiál, strategie propojení, výběr dodavatele – určují, zda návrh uspěje napoprvé, nebo se stane drahou lekcí.

Skutečná cena šestivrstvé desky neodpovídá jednotkové ceně uvedené v poptávce (RFQ). Je to součet nabízené ceny, očekávaných nákladů na opětovné roztočení, míry zmetkovitosti upravené o výtěžnost v objemu a hodnoty NRE pro ověření procesu, která se objeví až u druhé objednávky. V rozpočtu počítejte s 2.8 až 3.5násobkem ekvivalentu čtyřvrstvé desky jako plánovacím číslem a před závazkem k objemu ověřte procesní schopnosti dodavatele na základě reálných dat.

Je šestivrstvá deska plošných spojů vhodná pro váš projekt?

Požadavek na signálOmezení stohováníDoporučení
<50 MHz, střední hustotaNení vyžadována referenční rovina pro vysokou rychlostZůstaňte na 4 vrstvách, nejprve optimalizujte rozvržení
500 MHz–5 Gb/s, BGA, smíšený signálPotřebujeme nezávislé páry rovin na doménu6 vrstev – použijte symetrickou 3jádrovou sestavu
>5 Gb/s SerDes, zadní deskaPřesná kontrola impedance, materiál s nízkými ztrátamiMinimálně 6 vrstev – zvažte speciální dielektrikum
RF + digitální koexistenceVyžadovány izolované domény GND6 vrstev — vyhrazený pár analogové/RF roviny

Stručný přehled: Klíčová čísla

metrickýHodnota
Multiplikátor kotované ceny vs. 4vrstvý1.8x–2.2x
Multiplikátor skutečných nákladů na pozemky2.8x–3.5x
Výtěžnost prvního průchodu — 6vrstvá, střední třída výroby70-85%
Výtěžnost prvního průchodu — 4vrstvá, střední třída výroby95% +
Tolerance registrace vrstev – standardní 6vrstvá±0.075–0.1 mm
Typická změna tloušťky dielektrika±0.8 mil
Typická minimální stopa/mezera – standardní 6vrstvý proces3–4 mil / 3–4 mil
PCIe Gen2 respin (reálný projekt, 2022)13 000 $ + 18denní záloha
Zdravotnický prostředek: řízená impedance vs. standardní cena11.40 USD vs. 8.25 USD/palubovka + 3týdenní zpoždění
Práh vysokorychlostních párů pro zvážení 6 vrstev>8–10 diferenciálních párů >500 MHz frekvence na hraně

Často kladené otázky o 6vrstvých deskách plošných spojů

Jaká je standardní tloušťka šestivrstvé desky plošných spojů?

Nejběžnější konečná tloušťka je 1.6 mm, kterou používá většina komerčních výrobců jako výchozí 6vrstvou konstrukci. Pro aplikace s omezeným prostorem jsou k dispozici tloušťky 1.0 mm a 1.2 mm, ale vyžadují kontrolu vlastního uspořádání. 2.0 mm se používá v aplikacích s propojovací deskou a s vysokým výkonem. Před zadáním tloušťky si ověřte omezení krytu – řízená impedance může vynutit použití silnější desky, než je výchozí hodnota.

Jaká konfigurace stohování je nejlepší pro vysokorychlostní signály?

Symetrická tříjádrová konstrukce s konfigurací SIG / GND / SIG / PWR / SIG / GND poskytuje každé signálové vrstvě přímou referenční rovinu. Nejdůležitější vysokorychlostní diferenciální páry jsou vedeny na L3 pro nejlepší stínění EMI a nejpředvídatelnější impedanci. Vyhněte se jakémukoli překrývání, které by umisťovalo dvě signálové vrstvy přímo vedle sebe bez roviny mezi nimi.

Kolik stojí šestivrstvá deska plošných spojů?

Uvedená jednotková cena je obvykle 1.8 až 2.2násobek ceny ekvivalentní čtyřvrstvé desky. Skutečné náklady na dodání – včetně opětovného zalití prototypů, zmetkovitosti upravené o výtěžnost a NRE při ověřování procesu – se pohybují 2.8 až 3.5násobek ceny ekvivalentní čtyřvrstvé desky. Projekt, který byl naceněn na 18 dolarů za jednotku, skončil po akcích s výtěžností a dvou pryskyřicích za efektivní cenu 62 dolarů za jednotku. Rozpočet zahrnuje multiplikátor ceny na dodání, nikoli nabízenou cenu.

Kdy je řízená impedance nezbytná na šestivrstvé desce?

Řízená impedance je nezbytná pro signály s rychlostí přibližně nad 1 Gb/s s délkami tras nad 100 až 150 mm nebo pro jakékoli vícegigabitové rozhraní s únikovým směrováním BGA zahrnujícím vícevrstvé přechody. Není vždy nutná pro krátké trasy při středních rychlostech – provedení USB 3.2 Gen1 s trasami pod 40 mm lze validovat měřením TDR na deskách prvního produktu a může projít testem bez formálního posouzení impedance, což šetří výrobní náklady a dodací lhůty.

Jaká je nejdůležitější otázka, kterou je třeba položit dodavateli desek plošných spojů před objednáním šestivrstvé desky?

Požádejte o jejich skutečnou toleranci registrace mezi vrstvami a toleranci dielektrické tloušťky na standardní 6vrstvé konstrukci, podpořenou údaji o průřezu z nedávné podobné panelové konference. Dodavatel, který odpovídá s referencemi tříd IPC namísto reálných čísel, je dodavatel, jehož řízení procesu byste neměli důvěřovat bez nezávislého validačního běhu.

Mohu převést svůj 4vrstvý návrh na 6vrstvý?

Ano, ale konverze by neměla být mechanická. Pouhé přidání dvou vrstev k existujícímu 4vrstvému ​​rozvržení bez přehodnocení architektury vrstvení, přiřazení referenční roviny a rozložení napájení nevyřeší vaše problémy s integritou signálu a může vytvořit nové. Přechod na 6 vrstev berte jako změnu architektury, nikoli jako změnu velikosti desky.

Jaký software je nejlepší pro návrh 6vrstvých desek plošných spojů?

Altium Designer, Cadence Allegro a KiCad 7+ podporují 6vrstvý návrh s pravidly pro návrh s řízenou impedancí a interaktivním vysokorychlostním směrováním. U 6vrstvých návrhů s požadavky na integraci interakce (SI) musí být editor stackupů a kalkulačka impedance v nástroji pro rozvržení nakonfigurovány s použitím skutečných dat stackupů výrobce – nikoli výchozích hodnot – před směrováním jakékoli impedančně kritické trasy.